Szafy

Szafy Komandor można dopasować do dowolnego wnętrza, a możliwe jest to dzięki opcji wykonywania mebli na wymiar. Jednak standardowe wymiary szaf to: 250 cm wysokości oraz 60-65 cm głębokości, przy czym samo wnętrze szafy to 50-55 cm, gdyż pozostałe 10 cm jest zajmowane przez tor, po którym poruszają się drzwi przesuwne. Szafa nie powinna być płytsza niż 55 cm z uwagi na rozmiar drążków na ubrania, ponieważ tylko wtedy jest się pewnym, że ubrania nie ulegną zniszczeniu na skutek ocieranie się o drzwi.


Biorąc pod uwagę budowę i ustawienie, można wyróżnić następujące rodzaje szaf:

Szafa wnękowa – często mieści się pomiędzy dwoma ścianami pomieszczenia, ewentualnie jedna jest wykonana z płyty. Nie wymaga montowania dodatkowego sufitu, gdyż stawiana jest na całej wysokości wnętrza. Podłogą takiej szafy mogą być kafelki, wykładzina lub panele podłogowe, czyli to, co stanowi naturalne podłoże w mieszkaniu.
 Szafa pełna – montowana jest na życzenie klienta i umieszczana we wskazanym przez niego miejscu. Może również być usytuowana tak, aby zakryć nieestetyczne fragmenty podłogi lub ściany. Szafa tego rodzaju ma postać bryły, na którą składają się: podłoga, sufit, ścianki boczne i ścianka tylna. Zajmuje najczęściej tylko fragment powierzchni ściany.
 Szafa z pawlaczem – może to być szafa pełna lub wnękowa, dodatkowo posiadająca nadstawiany, osobno zamykany element u góry szafy. Szafy tego typu są najczęściej stawiane w wysokich mieszkaniach, powyżej 2,5 m wysokości lub na życzenie klienta, gdy chce on zabudować całą przestrzeń od podłogi do sufitu.
 Szafa narożna – może to być szafa pełna lub wnękowa, która przybiera kształt litery „L” i montowana jest w rogu dwóch prostopadłych ścian.

 


 

Do różnego typów drzwi stosowanych w szafach Komandor należą: drzwi przesuwane, uchylne (otwierane) oraz łamane, jak również ich kombinacje w ramach jednego mebla. Nie wpływa to w żaden sposób na stylistykę mebla. Zastosowane rozwiązania dostosowane są do życzeń klienta, wielkości pomieszczenia, gdzie szafa będzie się znajdować oraz celów, do których będzie używana.

 

 

 

 

Po ustaleniu miejsca, w którym stanie szafa, warto poświęcić trochę czasu na przemyślenie jakiego typu rzeczy będą się w niej znajdować. Wypisanie ich na kartce pomoże w zaplanowaniu ilości potrzebnych nam półek, koszy i wieszaków, w które powinna być wyposażona. Kategoryzacja może wyglądać następująco:

 • odkurzacz i rura od odkurzacza
 • deska do prasowania
 • żelazko
 • bielizna lekka
 • ręczniki
 • buty
 • walizki, torebki, plecaki
 • długie rzeczy wiszące (płaszcze, sukienki)
 • krótkie rzeczy wiszące (spodnie, spódnice, koszule, garsonki)
 • ubrania codzienne
 • kapelusze i dodatki (apaszki, paski)
 • Zabawki

Jeżeli z szafy korzystają dwie osoby, warto pomyśleć nad wprowadzeniem podziału na strefę damską i męską lub strefy bliźniacze. Można np. przypisać strony prawą i lewą poszczególnym użytkownikom, a środek przeznaczyć na długie wiszące rzeczy. Rozwiązania tego typu ułatwiają użytkowanie z mebla i ograniczają potencjalne konflikty.

 

Prze planowaniu wnętrza szafy należy kierować się następującymi zasadami:

 • DRĄŻKI

Drążki z wieszakami są bardzo pomocne przy segregacji odzieży. Dzięki nim wyraźnie można oddzielić rzeczy krótkie od długich czy też codzienne od sezonowych. Drążki przeznaczone na krótkie wiszące rzeczy warto umocować na dwóch poziomach, w odległości ok. 105 cm od siebie. Przyczyni się to do pełniejszego wykorzystania powierzchni w szafie.
Drążek, na których umieszczone zostaną długie ubrania, musi zostać zamontowany co najmniej 180 cm nad podłożem.
Trzeba pamiętać, by długość montowanego drążka nie przekraczała 1 m, ponieważ dłuższe drążki są narażone na wygięcia i odkształcenia przy późniejszym obciążeniu.
Osoby o niskim wzroście, jak również osoby niepełnosprawne, mogą w pełni korzystać ze swej szafy dzięki tzw. pantografom, czyli drążkom ze specjalnym uchwytem, który pozwala na opuszczenie ich z wyższych partii szafy na niższy poziom, by zyskać swobodny dostęp do wiszących rzeczy.
Aby bez przeszkód powiesić wieszaki z ubraniami na drążkach, jak również by zapobiec ocieraniu się ubrań o drzwi szafy, drążki muszą być odsunięte od ścianek garderoby.
Jeśli głębokość szafy nie przekracza 50 cm, możliwe jest zastosowanie wieszaka poprzecznego, czyli tzw. wysuwanego spod półki. W tym przypadku szerokość wnęki musi wynosić co najmniej 55 cm.

 • PÓŁKI

Funkcjonalna szafa wyposażona jest w półki, a każdej z nich może zostać przypisany inny rodzaj rzeczy. W zależności od projektu i potrzeb półki mogą się różnić długością i szerokością. Rzeczy takie jak np. pościel czy koce, ze względu na ich duże rozmiary można umieścić w bieliźniarce, którą w tym przypadku będą długie i głębokie półki w wyższych partiach szafy.
Dzięki wysuwanym lub ażurowym półkom w szafie można przechowywać również obuwie.

 • SZUFLADY

Szuflady o różnych wymiarach i głębokościach najlepiej przeznaczyć na przechowywanie rzeczy drobnych, takich jak np. bielizna. Dodatkowo można zastosować specjalne wkłady, które podzielą szuflady na jeszcze mniejsze części, z przeznaczeniem na bardzo drobne przedmioty.

 • AKCESORIA

Wysuwane ażurowe półki z metalu oraz druciane kosze są bardzo praktyczne, ponieważ umożliwiają przeglądanie zawartości bez potrzeby ich wysuwania, co sprawdza się w przypadku szybkich poszukiwań, jak również zapewniają swobodny przepływ powietrza.
Szafy używane są również do przechowywania różnych sprzętów gospodarstwa domowego, jak np. odkurzacz, żelazko, deska do prasowania czy suszarka. Warto zaplanować dla nich specjalne miejsce, jak na przykład przegrodę, w której znajdzie się również wieszak na żelazko i rura do odkurzacza.

 • PIELĘGNACJA

By zapewnić bezproblemowe działanie szaf, należy je w odpowiedni sposób pielęgnować i konserwować. W dolnych torach gromadzi się kurz, ważne jest więc, by je często odkurzać i wycierać. Nadmiar kurzu wkręca się w kółka drzwi i przez to trudniej się je przesuwa.
Do czyszczenia wnętrza szafy zaleca się stosowanie łagodnych środków do pielęgnacji powierzchni drewnianych, zarówno w postaci aerozolu, mleczka i płynu. Trzeba jednak uważać, by nie nanosić środków bezpośrednio na płytę, gdyż może to doprowadzić do jej zawilgocenia, a przez to jej puchnięcia lub rozwarstwienia. Należy unikać środków, które mogą przyczynić się do odbarwienia drewna.
Czyszcząc drewniane drzwi szafy, należy je lekko przecierać szmatką nasączaną odpowiednim do tego środkiem. Do powierzchni szklanych (takich jak lacobel, grafika, lustra) należy stosować preparaty do tego przeznaczone lub używać samej wody. Drzwi z naturalnych materiałów (jak rattan czy bambus) należy najpierw odkurzyć mopem do mebli, a następnie delikatnie przetrzeć wilgotną ściereczką.

By cieszyć się z długiego i prawidłowego działania szafy, należy pamiętać o jej pielęgnacji i konserwowaniu. Szczególnie trzeba zadbać o tory dolne, w których gromadzi się kurz. Wkręcając się w kółka drzwi, wpływa negatywnie na płynność podczas przesuwania drzwi, powodując tym samym szybsze zużycie elementów jezdnych.
Do czyszczenia wnętrza szafy zaleca się stosowanie odpowiednich środków przeznaczonych do pielęgnacji drewna. Należy unikać stosowania mleczka, aerozolu czy płynu do pielęgnacji bezpośrednio na powierzchnię, gdyż może to doprowadzić do zawilgocenia płyty oraz jej puchnięcia i rozwarstwienia.
Należy unikać stosowania środków, które mogą przyczynić się do odbarwienia płyty. Odpowiednie preparaty lub sama woda służą do pielęgnacji powierzchni szklanych, takich jak lustra, grafika czy lacobel. Drzwi z tworzyw naturalnych (rattan, bambus) zaleca się odkurzyć specjalnym mopem do mebli przed przystąpieniem do przecierania na mokro.

 

Trzeba pamiętać, że to drzwi szafy są tym, na co najpierw zwraca się uwagę. W związku z tym, dokonując wyborów dotyczących frontu szafy, należy dostosować wygląd według własnych upodobań estetycznych i kolorystycznych, i w ten sposób zharmonizować go z pomieszczeniem, w którym będzie się znajdować. Dostępna w naszej ofercie szeroka gama różnorodnych materiałów pozwoli zrealizować nawet najbardziej wymagające projekty naszych klientów, którzy z zadowoleniem będą korzystać ze swoich szaf przez kolejne lata.


Jeżeli uważasz siebie za:

 • tradycjonalistę – wówczas drzwi z płyty laminowanej najbardziej sprostają twoim wymaganiom. Oferujemy wybór ponad 60 motywów dekoracyjnych opartych o różnorodne usłojenie, strukturę i kolory, wśród których bez problemu znajdziesz ten, pasujący do wybranej przez Ciebie płyty. Zastosowanie płyty laminowanej, forniru czy okleiny imitującej naturalne drewno w pomieszczeniu powoduje, iż wydaje nam się ono cieplejsze i bezpieczniejsze.
 • osobę dynamiczną, która ponad nudę i stagnację wybiera wyzwania i ciągłe zmiany – wtedy najbardziej będą pasować do Ciebie drzwi szklane z grafiką lub wypełnienia w radosnych, żywych kolorach. Osoba taka jak Ty śmiało będzie eksperymentować z gamą i głębią kolorów oraz perspektywą.
 • osobę spokojną i romantyczną – te cechy Twojego charakteru zostaną wyrażone przez delikatne, jasne i pastelowe kolory i utrzymaną w tej tonacji grafikę z motywami natury, lustra czy też drzwi szklane z elementami piaskowanymi. To wszystko pozwoli zamanifestować wspaniałe cechy Twojego charakteru.
 • człowieka ekologicznego, lubiącego naturę i egzotykę – wówczas bardzo dobrze będziesz się czuć stosując rattan, fornir lub bambus jako wypełnienie drzwi Twojej szafy.
 • estetę, dla którego przestrzeń i porządek są bardzo ważne – efekt harmonijnego i przestronnego wnętrza osiągniesz poprzez zastosowanie lśniących lub satynowych szklanych frontów utrzymanych w chłodnych i jasnych barwach.
 • osobę nowoczesną, która jest na bieżąco z najnowszymi trendami i nowinkami – wówczas będziesz mógł wyrazić to poprzez kompozycję składającą się z chłodnego szkła, odważnych kolorów oraz wypełnień o industrialnym charakterze.

Wirtualny salon

Zapraszamy do spaceru po wirtualnym salonie Komandor w towarzystwie naszego doradcy, który pomoże zapoznać się z ofertą firmy i odnaleźć najbliższy salon.

Dekoratornia

Zobacz odcinki programu telewizyjnego "Dekoratornia", w których do aranżacji i stylizacji wnętrz wykorzystano produkty marki Komandor.

Znajdź najbliższy salon

województwo
Znajdź swoją miejscowość na liście, a następnie kliknij "OK"
województwo
Znajdź swoje województwo na liście, a następnie kliknij "OK"
województwo
Jesteśmy obecni w 38 krajach na całym świecie. Zobacz, gdzie można nas znaleźć.