Garderoby

Rozmiary pomieszczenia mają wpływ na kształt garderoby. W związku z tym wyróżnić można garderoby prostokątne, kwadratowe, w kształcie litry „L” oraz „U”. Powszechne jest również wydzielanie bliźniaczych stref dla Pań i Panów, czyli takiego samego zestawienia półek, szuflad i drążków. Taki podział zapewnia wygodę podczas korzystania z garderoby przez dwie osoby jednocześnie. Między strefą damską i męską można dodatkowo wyznaczyć moduł na długie rzeczy.

 


Garderoba może zostać wykonana na podstawie gotowych systemów: kolumnowego lub rurowego.  Może także tworzyć kombinacje poszczególnych elementów wyposażenia takich, jak półki z płyty o różnej wielkości i głębokości, dodatkowe szafy i szafki, kosze, pantografy, kontenery, drążki, szuflady, wieszaki, półki na buty czy kosze na bieliznę.
 Garderoba pozwala w efektywny sposób wykorzystać całą powierzchnię pomieszczenia od podłogi do sufitu, a więc zagospodarowanie niedostępnych wcześniej miejsc. Warto więc dobrze rozplanować umiejscowienie w niej rzeczy. Dla ubrań sportowych, parasoli, pojemników i koszy na bieliznę, jak również sprzętów domowych takich jak żelazko, deska do prasowania, odkurzacz warto jest wydzielić specjalne miejsce.

 

 

 

 

W celu najwygodniejszego korzystania z garderoby zaleca się przeznaczenie dla niej osobnego pokoju lub wydzielenie jej z innego pomieszczenia, najlepiej sypialni. Można zastosować drzwi przesuwane lub ściankę kartonowo – gipsową, które stanowiąc integralną część pomieszczenia, będą również elementem wystroju pomieszczenia.

 

Zastosowanie drzwi przesuwanych w garderobie wydaje się być najbardziej praktycznym rozwiązaniem, a to dlatego, że nie zabierają niepotrzebnie miejsca przy otwieraniu, wsuwając się do wnętrza garderoby. Elementem wypełniającym drzwi może być lustro, płyta laminowana lub lacobel, w kolorystyce dopasowanej do aranżacji wnętrza. Do wypełnienia drzwi zastosować można także szybę mleczną lub  z przeźroczystego poliwęglanu, które współgrają z odpowiednim oświetleniem i tworzą niepowtarzalny klimat. Dla osób preferujących ekologiczne rozwiązania najlepszym wyborem będą płyty rattanowe, loomowe oraz bambusowe.

 

Trzeba pamiętać o pozostawieniu odpowiednich odstępów pomiędzy regałami i szafami (ok. 70 cm), aby zapewnić sobie swobodę ruchu wewnątrz garderoby. System kolumnowy lub rurowy będzie odpowiedni dla osób preferujących lżejszą i bardziej przestronną zabudowę. Kontenery z szufladami w garderobach tego typu są ruchome, co pozwala na dowolną aranżację wnętrza tylko poprzez ich przesuwanie wedle potrzeby lub upodobania. Srebrne profile oraz rurki wspaniale pasują kolorystycznie do płyt, szczególnie jeśli swą fakturą przypominają naturalne drewno.

 

Do wprowadzenia porządku w garderobie przydatny będzie system niklowanych drążków, dzięki któremu oddzielimy różne typy ubrań, jak również rozplanujemy miejsce na np. długie okrycia.

 

  • drążki, które mają być przeznaczone na krótkie ubrania, można przymocować na dwóch poziomach, w odległości około 105 cm od siebie;
  • drążki, na których planujemy powiesić długie ubrania, należy umieścić co najmniej na wysokości 180 cm od podłoża;
  • pantografy, a więc drążki z uchwytem, które pozwalają na ich swobodne opuszczanie, stosuje się w wysokich pomieszczeniach, zyskując możliwość zawieszenia ubrań w wysokich partiach garderoby, korzystają z niego również osoby o niskim wzroście.

Zastosowanie w garderobie różnych wieszaków na ubrania, odpowiednich do różnych rodzajów odzieży, umożliwia segregację rzeczy oraz zapobiega ich gnieceniu. Praktyczne są wysuwane wieszaki, które ułatwiają dostęp do potrzebnej rzeczy.

 

Głównym elementem wyposażenia garderoby są półki. Każda może mieć zastosowanie pod inny rodzaj ubrań czy przedmiotów. Rzeczy takie jak koce, pościel czy ręczniki, ze względu na swoje rozmiary, wymagają głębszych i szerszych półek, dlatego można je umieścić w osobnym module, specjalnie dla nich przeznaczonym bądź ulokować w wyższych partiach garderoby, do których rzadko się sięga. Te najwyższe półki to doskonałe miejsce na rzeczy niezbyt często używane, jak np. śpiwory, walizki, zapasowa pościel czy plecaki.

 

 

Drobne rzeczy, takie jak skarpetki czy bielizna, najwygodniej jest umieścić w szufladach. Mogą one być w całości zrobione z płyty laminowanej lub mogą mieć drewniany przód i plastikową skrzynkę. Standardowy wymiar szuflad to 12 x 50 cm, chociaż w zależności od przeznaczenia ich rozmiary mogą się zmieniać. W niektórych szufladach można zastosować specjalne wkłady, które dzielą jej przestrzeń na mniejsze części i w ten sposób zorganizować przechowywanie bardzo małych przedmiotów.

 

Innymi praktycznymi elementami wyposażenia garderób są: wysuwane, druciane kosze oraz ażurowe półki wykonane z metalu. Ich funkcjonalność polega na umożliwianiu przeglądania ich zawartości bez konieczności wysuwania (bardzo przydatne, gdy pilnie czegoś potrzebujemy) oraz zapewnianiu dopływu świeżego powietrza przechowywanym przedmiotom. W garderobie można wyznaczyć przestrzeń do przechowywania różnego typu obuwia. Pomocne są w tym zamieszczone na prowadnicach wysuwane półki z płyty laminowanej, do których można zamocować relingowy uchwyt, jak również ażurowe półki umożliwiające swobodny dostęp do butów oraz cyrkulację powietrza. Specjalne drążki umieszczone pod odpowiednim kątem stanowią podporę dla buta.

Wirtualny salon

Zapraszamy do spaceru po wirtualnym salonie Komandor w towarzystwie naszego doradcy, który pomoże zapoznać się z ofertą firmy i odnaleźć najbliższy salon.

Dekoratornia

Zobacz odcinki programu telewizyjnego "Dekoratornia", w których do aranżacji i stylizacji wnętrz wykorzystano produkty marki Komandor.

Znajdź najbliższy salon

województwo
Znajdź swoją miejscowość na liście, a następnie kliknij "OK"
województwo
Znajdź swoje województwo na liście, a następnie kliknij "OK"
województwo
Jesteśmy obecni w 38 krajach na całym świecie. Zobacz, gdzie można nas znaleźć.